Zastanawiasz się nad zakupem programów Altair, ale nie wiesz, jak uzyskać dostęp do aplikacji objętych licencją? Masz pytania dotyczące wykorzystania Altair Units? Posiadasz jednostki, ale nie wiesz, jak pobrać pliki instalacyjne programów Altair? A może po prostu chcesz poszerzyć wiedzę z zakresu obsługi programów Altair, jednak nie wiesz od czego zacząć?

Bez względu na to, czy jesteś nowicjuszem, chcącym poszerzyć wiedzę, czy doświadczonym inżynierem szukającym bardziej zaawansowanych informacji – odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w jednym miejscu: platformie Altair One.

Czym jest platforma Altair One?

Altair One to oparta na rozwiązaniu chmurowym platforma przygotowana z myślą o użytkownikach licencji Altair. Zapewnia ona dostęp do wszystkich zasobów w jednym miejscu – począwszy od danych o licencji i funkcji zarządzania użytkownikami, poprzez pliki instalacyjne programów i rozbudowaną bazę wiedzy aż po skalowalne obliczenia wysokiej wydajności (HPC).

Dzięki podziałowi na sekcje nawigacja po platformie jest jasna i intuicyjna, a użytkownicy bezproblemowo mogą odnaleźć potrzebne dane i informacje. Portal zapewnia dostęp do plików instalacyjnych programów z portfolio Altair, w tym narzędzi do projektowania, modelowania, optymalizacji, wizualizacji, symulacji fizycznych oraz analiz danych. Znaleźć tu można także rozbudowaną sekcję ułatwiającą naukę programów oraz szereg linków do pozostałych zasobów Altair.

Widok strony startowej platformy Altair One z widocznym podziałem na sekcje

Zarządzanie licencją i Altair Units

Dzięki Altair One uzyskuje się łatwy dostęp do posiadanych licencji oraz jednostek Altair. Platforma nie tylko pozwala przeglądać aktualnie posiadane pakiety i przyznawać im priorytety, ale także sprawdzić pulę przyznanych Altair Units, aktualnie trwające sesje i liczbę zużywanych w danym momencie jednostek. W portalu można także zarządzać autoryzowanymi maszynami, czyli dodawać lub usuwać autoryzację dla poszczególnych komputerów przypisanych do licencji. Co więcej, w Altair One można zarządzać użytkownikami i wydzielać im jednostki, czy też tworzyć zespoły robocze i przyznawać im dostęp do licencji lub wybranych programów.

Jak pobrać plik instalacyjny wybranego programu Altair?

Z platformą Altair One nie trzeba czekać na formalne przekazanie plików licencyjnych czy specjalnych kodów. Wraz z przyznaniem Altair Units i utworzeniem konta w Altair One uzyskuje się dostęp do wszystkich plików instalacyjnych objętych zamówioną licencją – w tym tych z rodziny HyperWorksInspire.

Pliki instalacyjne oraz wersje próbne można pobrać bezpośrednio z sekcji Marketplace i jest to wyjątkowo proste. Wystarczy odszukać wybrany program, następnie określić jego wersję oraz rodzaj systemu operacyjnego komputera, na który pobierana jest aplikacja. Kolejnym krokiem jest już pobranie pakietu instalacyjnego wraz z dokumentacją taką jak pliki „read me” i „release notes”.

Na uwagę zasługuje możliwości grupowania najczęściej używanych czy ulubionych programów w sekcji „My Apps”, dzięki czemu użytkownik zyskuje do nich szybki dostęp.

Podgląd widoku sekcji Marketplace w platformie Altair One

Poza plikami instalacyjnymi programów z pakietów HyperWorks i Inspire, platforma Altair One oferuje także jako rozszerzenie licencji dostęp do aplikacji internetowych. Warto zwrócić uwagę m.in. na Material Data Center – rozbudowaną bazę wysokiej jakości materiałów przygotowanych dla różnych solwerów CAE. Obejmuje ona dane materiałowe przykładowo od takich firm jak Baosteel, MATDAT i SABIC, a lista partnerów dostarczających pliki nieustannie się powiększa. Wszystko gotowe do użycia w symulacji. Kolejną aplikacją jest Altair Desing AI, która łączy w sobie projektowanie oparte na symulacji z uczeniem maszynowym wykorzystującym sztuczną inteligencję (AI).

Wysokowydajne obliczenia w chmurze (HPC)

Poza programami Altair dostarcza także wysokowydajne jednostki obliczeniowe. Mogą być to zarówno leasingowane fizyczne stacje robocze, jak i dostępne z poziomu platformy Altair One skalowalne zasoby znajdujące się w chmurze. Niezbędne maszyny są dobierane każdorazowo indywidualnie, zgodnie z potrzebami i rodzajami obliczeń, jakich dokonuje klient. W przypadku pracy na maszynach wirtualnych aplikacje Altair również mogą być użytkowane w chmurze. Dopuszczalne jest także instalowanie innych programów do analiz CAE jak np. Ansys, Abaqus, LS-Dyna, Nastran, CST, Fluent czy HFSS na zasadzie „Bring you own license” (BYOL).

Praca zespołowa z programami Altair

Zapewniając dostępność oprogramowania oraz możliwość sterowania uprawnieniami i rolami, Altair One doskonale wspiera pracę zespołów projektowych. Platforma pozwala na przypisanie licencji bądź jej części konkretnym grupom roboczym, dzięki czemu dysponują one odpowiednią liczbą jednostek. Co więcej, wszystkie programy z portfolio Altair oraz wsparcie techniczne dostępne są dla całego zespołu w jednym spójnym środowisku.

Zarządzanie użytkownikami i rolami w ramach licencji w Altair One

Altair One oferuje ponadto dostęp do Altair Drive. To przestrzeń, w której można przechowywać, współdzielić i wymieniać pliki z wybranymi osobami czy zespołami wewnątrz swojej organizacji. Dodatkowo z poziomu dysku można przeglądać pliki, a także prześledzić historię ich modyfikacji. Takie rozwiązania zdecydowanie przyspieszają procesy projektowe i poprawiają efektywność pracy.

Wsparcie dla użytkowników Altair

Platforma Altair One to również społeczność ekspertów. Dzięki sekcji „Community, Training and Support” odpowiedzi na swoje pytania znajdzie zarówno początkujący pracownik jak i doświadczony inżynier CAE. Zapewnia ona dostęp do tutoriali, szkoleń, instrukcji, bazy wiedzy, dokumentów technicznych czy forum i grup użytkowników Altair, z którymi można wymieniać doświadczenia. Pozwala także na dzielenie się zasobami takimi jak modele, skrypty itp.

Aktywni członkowie społeczności mogą zbierać punkty i odznaki z zakresu wiedzy forumowej oraz tematycznej, a w rezultacie osiągać kolejne poziomy.

Przez portal można także zgłaszać trudności związane z obsługą programów Altair i śledzić postęp realizacji swojego zgłoszenia, jak również znaleźć bieżące informacje o działalności firmy Altair, np. kalendarium nadchodzących wydarzeń.

Czy warto używać Altair One?

W obliczu współczesnych wyzwań związanych z szybkim dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań kluczowe stają się zwiększenie wydajności i płynność procesu projektowego. Wykorzystanie platformy Altair One umożliwia użytkownikom skoncentrowanie się na tworzeniu wysokiej jakości produktów, eliminując zbędne przeszkody i przestoje w procesie pracy. To centralne miejsce, w którym inżynierowie, projektanci i całe zespoły projektowe mogą efektywnie współpracować, osiągając najlepsze wyniki.

Altair One nie tylko ułatwia pracę, ale także wspiera rozwój wiedzy i umiejętności w obszarze użytkowania HyperWorks, Inspire i innych programów Altair. Ponadto platforma pozwala na dostęp do wirtualnych klastrów obliczeniowych o wysokiej wydajności, które można skalować w zależności od potrzeb. To wszystko sprawia, że Altair One to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce dostarczać innowacyjne i wysokojakościowe produkty.