Podobnie jak w przypadku wielu innych sektorów, przemysł kolejowy kładzie coraz większy nacisk na niezawodność, dostępność i łączność, aby zapewnić optymalizację kosztów utrzymania i eksploatacji. W związku z tym przywiązuje się rosnącą wagę do projektowania solidnych, aerodynamicznych wagonów kolejowych zapewniających pasażerom komfort i bezpieczeństwo. Chcąc odnieść sukces, firmy tej branży kolejowej powinny wykorzystywać symulacje numeryczne na jak najwcześniejszym etapie procesu projektowego aby podejmować i dostarczać projekty na czas, zgodnie z celem i kosztem.
Kluczowym czynnikiem napędzającym innowacje w kolejnictwie stała się również digitalizacja. Zapewnia ona znaczące usprawnienie operacji, poprawę niezawodności oraz polepszenie doświadczeń pasażerów przy jednoczesnej redukcji kosztów. Jest ona wykorzystywana do pozyskiwania w czasie rzeczywistym informacji na temat ruchu kolejowego. Umożliwia także konserwację predykcyjną środków trwałych i taboru.
Konkurencja w branży kolejowej wymaga ciągłych innowacji dążących do polepszania doświadczeń pasażerów w zakresie komfortu. Zaawansowana analiza hałasu, wibracji i drgań (NVH) Altair® OptiStruct® jest szeroko stosowana w celu zapewnienia pasażerom lepszych wrażeń, a jakość jest dodatkowo poprawiana przez Altair® Squeak and Rattle Director™ Altair CFD™ zapewnia inżynierom rozwiązania potrzebne do zaprojektowania lepszego przepływu powietrza w przedziale pasażerskim i zapewnienia użytkownikom wagonu komfortu termicznego.
Zobacz więcejŁączność sprzętu i kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) jest niezbędna dla dzisiejszego taboru. Może być optymalizowana za pomocą Altair® Feko® i Altair® Flux®. Feko jest szeroko stosowany do projektowania i rozmieszczania anten oraz modelowania propagacji fal w celu symulacji sieci. Feko może symulować zarówno promieniowanie, jak i napromieniowanie kabli, anten i urządzeń i wspomóc w projektowaniu skutecznego ekranowania. Flux może ocenić pole magnetyczne promieniowane przez kable energetyczne i szyny zbiorcze oraz wpływ pól zewnętrznych na działanie czujników i siłowników.
Zobacz więcejZoptymalizowane i solidne projekty : Altair® OptiStruct® i Altair® HyperStudy® to potężne narzędzia do opracowywania projektów, które spełniają wymagania dotyczące wydajności, a wszystko to przy jednoczesnym uwzględnieniu kompromisów. Optymalizacja nadwozia wagonu zapewnia spełnienie wymagań konstrukcyjnych w zakresie bezpieczeństwa, akustyki, wagi i kosztów. Konstrukcje wózków jezdnych osiągają dzięki zastosowaniu oprogramowania równowagę między trwałością, akustyką, montażem i wydajnością. Optymalizacja siedzeń pomaga z kolei spełnić wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, wagi i komfortu. Dopracować można także konstrukcję pantografu, która będzie zapewniać optymalną wytrzymałość i wydajność przekładni.
Analiza mechaniczna: Szczegółowa symulacja pasażerów z wykorzystaniem certyfikowanych modeli pasażerów i modeli siedzeń do symulacji zderzenia i uderzenia jest wykonywana za pomocą Altair® Radioss®. Jest to wiodące rozwiązanie do prowadzenia dynamicznych symulacji uderzenia struktur metalowych i kompozytowych.
Aby spełnić wymagania przemysłu kolejowego dotyczące wytrzymałości, Altair® HyperLife® zapewnia wszechstronny i łatwy w użyciu przepływ pracy związany z analizą wytrzymałości. Automatyzuje on certyfikację spoin i jest zgodny z normami branżowymi, takimi jak DVS, Eurocode i FKM. Altair® MotionSolve® jest potężnym produktem do pełnej symulacji dynamicznej do generowania cykli obciążeń – w tym z udziałem ciał elastycznych.
Elektryczne układy napędowe: Altair® FluxMotor® jest dedykowany do opartego na symulacji projektowania elektrycznych maszyn wirujących. Umożliwia użytkownikom budowanie ze standardowych lub niestandardowych części, dodawanie uzwojeń i zmianę materiałów w celu szybkiego opracowania projektu koncepcyjnego. Flux modeluje nawet najbardziej złożone systemy elektromechaniczne z potwierdzoną dokładnością. Zapewnia badanie parametrów wielofizycznych – statycznych, ustalonych i przejściowych warunków magnetoelektrycznych oraz właściwości elektrycznych i termicznych – w celu optymalizacji wydajności, sprawności, wymiarów, kosztów i masy maszyny.
Ograniczenie przestojów i wydłużenie okresu użytkowania: Zarządzanie aktywami za pomocą Internetu rzeczy (IoT) dało początek “cyfrowym bliźniakom” krytycznych aktywów. Cyfrowe bliźniaki pomagają organizacjom w optymalizacji wydajności produktu, uzyskaniu wglądu w okres eksploatacji produktu, określeniu, kiedy i gdzie należy przeprowadzić konserwację predykcyjną oraz jak wydłużyć pozostały okres użytkowania produktu (RUL).