Poprzednie edycje Altair HyperWorks zapoczątkowały transformację interfejsu użytkownika. Wersja 2024 kontynuuje ten trend i przynosi nowe funkcje i możliwości. Wśród najważniejszych warto wymienić:
- rozbudowaną wersję narzędzia PhysicsAI z alternatywnym sposobem prezentacji przewidywanych wyników analiz,
- kompleksową integrację środowiska HyperWorks z językiem programowania Python, pozwalającą użytkownikom znacząco zwiększyć produktywność poprzez włączenie programowania w codzienne przepływy pracy,
- poprawę stabilności i wydajności, między innymi dzięki usprawnieniom pracy istniejących funkcji i solverów.
Poniżej omawiamy szczegółowo zmiany wprowadzone w narzędziach Altair HyperWorks 2024.
PhysicsAI
PhysicsAI jest Innowacyjnym, dynamicznie rozwijanym w każdej kolejnej wersji programu HyperWorks narzędziem. W tej odsłonie wprowadzono alternatywny sposób przedstawiania wyników predykcji analiz przy użyciu AI. Lepiej odzwierciedla on rzeczywiste zachowania modeli. Dodano również rubrykę określającą jakość i pewność przewidywanych wyników, co pomaga użytkownikom jeszcze lepiej zrozumieć analizowane modele i łatwiej wykrywać niedociągnięcia.
PythonAPI
Zespół Altair zdaje sobie sprawę z przystępności języka Python i jego popularności wśród analityków i inżynierów. Dlatego też od wersji HyperWorks 2024 oprócz możliwości otwarcia klasycznej konsoli TCL użytkownicy mają do dyspozycji konsolę wspierającą Python. Implementacja tego języka wspiera ponad 600 bibliotek. W efekcie umożliwia ona osobom z minimalnym doświadczeniem w programowaniu używanie HyperMesh wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Skryptowanie w Pythonie wspiera tworzenie grafów, wykresów oraz wizualizację wyników. Niemalże każda operacja dostępna z poziomu GUI może być teraz definiowana za pomocą funkcji TCL zaimplementowanych do języka Python. Dodatkowo, skryptowanie w Pythonie umożliwia tworzenie struktur wykonanych w HyperMesh procesów i operacji. Pozwala to na zachowanie „historii” działań. W razie potrzeby może być ona zapisana jako plik tekstowy i ponownie odtworzona z poziomu konsoli HyperMesh. Wszystkie funkcje zaimplementowane do języka Python posiadają rozbudowaną dokumentację i są objęte wsparciem zespołu Altair.
Topologia i morphing
Użytkownicy HyperWorks mogą teraz definiować szkice geometrii płaskiej, edytować narzędzia oraz modyfikować parametry niektórych opcji programu wykorzystując skryptowanie w języku TCL lub Python. Możliwości te znacznie wykraczają poza funkcjonalności do tej pory dostępne z poziomu interfejsu użytkownika. Zwiększają elastyczność HyperMesh, szczególnie w rękach bardziej doświadczonych i wymagających analityków, nie komplikując jednocześnie obsługi mniej zaawansowanym użytkownikom.
Modyfikacji uległo także narzędzie Defeature. Od wersji HM2024 może ono służyć do usuwania i przemieszczania nie tylko pojedynczych kształtów, ale również całych łańcuchów podobnych elementów. Ulepszono również rozpoznawanie geometrii, zwłaszcza otworów 2D i 3D.
Narzędzie Extrude, służące do tworzenia geometrii poprzez wyciągnięcie, pozwala teraz na generowanie siatki 3D z istniejącej siatki 2D poprzez wyciągnięcie wzdłuż określonej trajektorii. Ta funkcja, znana z programów CAD, jest teraz dostępna także w HyperMesh.
Wprowadzony również został nowy sposób zarządzania geometrią modelu i jej klasyfikacji. Altair rozwija funkcjonalność rozpoznawania i grupowania modelu według geometrii, aby w przyszłości zapewnić użytkownikom większą prostotę i przejrzystość całego przepływu pracy. Pozwoli to docelowo wyeliminować kategorię komponentów, a także zachęca do korzystania z alternatywnych przepływów pracy.
Design Explorer
W wersji HyperWorks 2024 w sekcji Design Explorer pojawiła się możliwość rozwijania istniejących DOE (designs of experiments) o nowe predykcje. Dzięki temu użytkownicy mogą poprawić jakość analiz i uzyskać więcej informacji, a także „zagęścić” przewidywane wyniki – nawet po zakończeniu pierwotnego badania DOE. Dodatkowo pojawiła się także nowa funkcja grupowania rozwiązań powstałych w DOE na podstawie podobieństwa zaproponowanych geometrii. Pozwala ona użytkownikom na lepszy wgląd w przebiegające badania dzięki sprawnemu segregowaniu powstających modeli w grupy w oparciu o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.
HyperMesh
Nowa funkcja Entity Editor pozwala na swobodne przemieszczanie tego panelu, co umożliwia użytkownikom dostosowanie go do swoich indywidualnych potrzeb. Ponieważ Entity Editor jest panelem zdecydowanie najczęściej używanym podczas przygotowywania symulacji , możliwość przypięcia go, np. po prawej stronie okna, czyni pracę środowisku HyperWorks znacznie wygodniejszą.
Post-processing
Oprócz standardowego wyświetlania wyników konturowych bezpośrednio w środowisku HyperMesh, od teraz dostępne jest również animowanie wyników, podobnie jak w HyperView. Ta zmiana umożliwia bardziej intuicyjny i szybszy wgląd w wyniki tuż po zakończeniu symulacji. Nowy sposób przeliczania wyników RSS (Root Square Sum) daje możliwość nieliniowego sumowania wszystkich obciążeń z przypadków dostępnych w analizie, pozwalając na przedstawienie zachowania modelu pod „uśrednionym” obciążeniem działającym na ten model.
HyperView
Trudna do znalezienia wcześniej opcja Custom Deformation, jest teraz łatwo dostępna. Umożliwia ona proste ustawianie skalowania wyświetlania deformacji modelu. Pozwala to na bardziej wyrazistą prezentację wyników analiz. Podobnym udogodnieniem jest zmiana zachowania i obsługi opcji wyświetlania animacji, która oferuje teraz bardziej płynną i przejrzystą kontrolę. W wersji 2024 dodano również wsparcie dla formatu wyników Abaqus 2024 ODB.
HyperGraph
Usprawniony interfejs umożliwia bardziej szczegółowe zarządzanie zdefiniowanymi wykresami, które od momentu ich stworzenia pozostają zawsze dostępne dla użytkownika. Dodatkowo, HyperGraph 2024 wspiera zmianę proporcji eksportowanych wykresów oraz wyników konturowych, co pozwala użytkownikom lepiej dopasować je do swoich potrzeb.
Solvery Explicit
Rekomendowany przepływ pracy w solverach Explicit wprowadza nowe podejście do sprawdzania przenikalności komponentów. Teraz nie tylko można sprawdzać przenikalność i kontakty, ale również manualnie modyfikować te zachowania za pomocą narzędzia „move”. Wersja HyperWorks 2024 wspiera także najnowsze wersje solverów obsługiwanych przez HyperMesh, takie jak Pamcrash 2023, Radioss 2024 i LS-Dyna Version 14.
Na prośbę użytkowników Altair wprowadził Ponadto szereg dodatków i udogodnień w zakresie symulacji typu explicit oraz usprawnienia interfejsu obejmującego wszelkie inne symulacje typu implicit. Jednym z nich jest obliczanie masy zarówno pojedynczych komponentów złożeń, jak i częściowych złożeń w rozwiniętych modelach.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami firmy Altair, w których omówiona została pełna lista zmian i nowości jakie pojawiły się w HyperWorks 2024. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej firmy Altair. Znajdą tam Państwo dodatkowe informacje, które mogą szczególnie zainteresować osoby zainteresowane analizami bezpieczeństwa zderzeń oraz wdrożeniem programowania do swojego przepływu pracy.
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: Altair physicsAI
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: autmatyzacja i personalizacja – Python API
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: topologia i morfing
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: HyperMesh Python API
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: Design Explorer
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: Post processing
HyperMesh 2024 – najważniejsze zmiany: przygotowanie modelu i bezpieczeństwo pojazdu