Altair HyperMesh istnieje na rynku analiz numerycznych od ponad 20 lat. W tym czasie zdobył zaufanie i uznanie użytkowników na całym świecie jako niezawodny preprocesor oferujący prawie nieograniczone możliwości. Choć firma Altair oferuje szereg solverów pozwalających prowadzić wszelkiego rodzaju analizy dla przemysłu, część klientów – kierując się przyzwyczajeniem lub odgórnymi wytycznymi – korzysta z zewnętrznych solverów, jak np. Ansys. HyperMesh umożliwia wydajną pracę także z rozwiązaniami innych firm. W tym artykule opowiemy jak:
- preprocesor HyperMesh współpracuje z solverem Ansys, przekształcając dane do formatu APDL,
- HyperMesh integruje funkcje Ansysa w swoim środowisku, oferując narzędzia do manipulacji siatką i deklaracji kontaktów,
- wykorzystać HyperView do analizy wyników uzyskanych z Ansys,
- firma Altair wpiera współpracę pomiędzy Ansys a innymi produktami ze swojego portfolio.
Współpraca pomiędzy HyperMesh a Ansys
Pośród programów MES produkty Ansys cechują się dużą autonomicznością i oryginalnością. Prowadzone w środowisku Ansys analizy są przygotowywane w formatach .cdb pisanych w oryginalnym języku Ansys APDL. Jest to język bazujący w swojej konstrukcji na Fortran77. Wewnątrz plików zdefiniowanych w języku APDL znajdują się instrukcje dla solverów Ansys:
- jak wygląda model,
- jakie warunki zostały ustalone w pre-processingu,
- jakich danych użytkownik oczekuje w wynikach.
HyperMesh ma możliwość tłumaczenia standardowych, cenionych i dobrze znanych użytkownikom czynności pre-processingowych HyperMesh na język APDL. Pozwala tym samym tworzyć pliki wsadowe, które będą mogły być bez problemu czytane przez solvery Ansys.
Połączenie dwóch środowisk – interfejs Ansys w HyperMesh
Translacja plików wsadowych to tylko jedna z możliwości porozumiewania się HyperMesh z solverami Ansys. Kolejnym rozwiązaniem jest interfejs z profilem Ansys wewnątrz HyperMesh. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość korzystania z opcji i funkcjonalności Ansysa wewnątrz HyperMesh. Dostępne pozostają przy tym charakterystyczne i cenione narzędzia HyperMesh, takie jak manipulowanie siatką czy deklaracja kontaktów. Takie rozwiązanie oferuje „the best of both worlds” – użytkownik ma pełną kontrolę nad funkcjami Ansysa, ale również otrzymuje dostęp do potężnych narzędzi środowiska HyperMesh.
Post-procesor dla Ansys
Ostatnią opcją powiązania Ansysa i HyperMesh jest wykorzystanie HyperView jako post-procesora dla wyników otrzymanych z jednego z klasycznych solverów Ansys. W takim przypadku można korzystać z HyperView jako narzędzia wglądu w wyniki prowadzonych analiz. Daje to również szybki i prosty dostęp do programów takich jak HyperGraph, pozwalających na skuteczną wizualizację danych analitycznych, na przykład w formie wykresów.
Integracja produktów Altair z Ansys
Używanie produktów z rodziny HyperWorks oferuje możliwość stworzenia dynamicznego i skutecznego workflow dla użytkowników, którzy decydują się na połączenie tych dwóch środowisk: HyperMesh (pre-processing) -> Ansys Mechanical (solver) -> HyperView (wyniki) -> HyperStudy (doe).
Zasada działania
Współpraca rozwiązań Altair z Ansys odbywa się w oparciu o charakterystyczne dla HyperMesh karty, w których użytkownik ma możliwość graficznego dostępu do funkcji programu. Każda z kart umożliwia dostęp i edycję parametrów funkcji. Kiedy używamy Ansysa, oryginalne karty solverów Altair zostają zastąpione funkcjami zdefiniowanymi w języku APDL. Niektóre z kart będą wyglądały bardzo podobnie w solverach obu firm. Często widoczne będą jednak różnice. Jak widać na poniższym przykładzie, okno dialogowe służące do definicji standardowych przekrojów belek 1D jest identyczne między profilami solverów. Różnią się od siebie natomiast nazwy części parametrów, jak na przykład nazwy poszczególnych typów przekroju.

Podczas korzystania z interfejsu Ansys sama nawigacja i przygotowywanie modelu w środowisku HyperMesh pozostaje bardzo zbliżone do tradycyjnego. Jednak dla użytkowników mających styczność dotychczas tylko z pre-procesorem Ansys, warto wytłumaczyć, gdzie w środowisku HyperMesh znajdują się podstawowe opcje Ansys:
- „Ansys ET Element Type” jest wspierany pod nazwą „Sensors”. Można znaleźć go w sekcji „Model Browser”.
- „Real Sets (Real Constant)” jest wspierany jako „Properties” dla wszystkich typów elementów.
- „Sections” – narzędzie do definiowania przekrojów i grubości elementów jest wspierane w zakładce „Sections”, jednak konieczne jest do tego wybranie karty „SECTYPE”.
- „Material” jest – tu bez niespodzianek – wspierany jako „Material Collector”.
Post-processing wyników symulacji Ansys w HyperView
Obecnie HyperView oferuje wsparcie dla analiz strukturalnych, termicznych oraz elektromagnetycznych przeprowadzanych w solverach Ansys. Po automatycznym wczytaniu plików modelu oraz plików wynikowych użytkownik musi zdefiniować sposób grupowania elementów modelu, po czym zyskuje dostęp do wszystkich narzędzi dostępnych wewnątrz HyperView.
Użytkownicy przyzwyczajeni do graficznego przedstawiania wyników przez domyślne post-processory Ansys mogą być początkowo zmieszani sposobem prezentowania wyników przez HyperView. Po wykonaniu paru czynności, wybraniu parametrów uśredniania i interpolowania wyników dla węzłów okaże się jednak, że rezultaty mogą w 100% pokrywać się z graficznymi wynikami Ansysa.

HyperMesh i HyperView nie są jedynymi produktami z rodziny Altair, które oferują wsparcie dla solverów Ansys. Od pewnego czasu rozwiązanie Altair SimLab również oferuje wsparcie dla współpracy pomiędzy tymi dwoma produktami.
Dowiedź się więcej o połączeniu Altair HyperMesh i Ansys
Aby dowiedzieć się więcej o połączeniu HyperMesh i Ansys, zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru, podczas którego bardziej szczegółowo omówiliśmy tematykę wykorzystania HyperMesh jako preprocesora dla Ansys. Dostęp do nagrania można uzyskać klikając w poniższy obrazek: