Współczesny przemysł nieustannie dąży do wzrostu produktywności, wydajności i optymalizacji efektywności energetycznej. Takie cele stawia się także inżynierom i projektantom, których zadaniem jest stworzyć niezawodne układy elektroniczne i systemy energoelektroniczne. Dobór odpowiedniego oprogramowania może skutecznie wspomóc realizację tych wymogów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu i minimalizacji czasu wytworzenia urządzenia. Wśród dostępnych na rynku aplikacji warto zwrócić wagę na Altair PSIM.

Jedno narzędzie – wiele zastosowań

Altair PSIM to zaawansowane narzędzie do analizy, projektowania i symulacji systemów związanych z energią elektryczną, energoelektroniką i układami elektroniki przełączanej. Umożliwia ono projektowanie m.in.:

  • układów elektronicznych, w tym przetwornic mocy, prostowników, falowników, stabilizatorów napięcia itp.,
  • całych systemów elektronicznych, w tym układów analogowych, cyfrowych czy mikrokontrolerów.

Szerokie możliwości symulacji, jakie oferuje PSIM, pozwalają między innymi na przeprowadzenie analiz statycznych, czasowych, stabilności przetwornic, zagadnień EMC czy wrażliwości układu. Program umożliwia także połączenie symulacji elektroniki przełączanej z symulacją teorii systemów.

Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest elastyczność i szeroki zakres zastosowań w wielu dziedzinach energoelektroniki. Zaprojektowane w Altair PSIM układy można testować, a następnie optymalizować pod kątem sterowania dla różnych aplikacji, takich jak regulacja prędkości silników, sterowanie napięciem czy prądem. Jednocześnie program pozwala również analizować i udoskonalać systemy zasilania, takie jak przekształtniki i układy rozdziału energii oraz przetwornice DC-DC / DC-AC. Zaprojektowane systemy można sprawdzić pod kątem stabilności w całości (co jest kluczowe dla zapewnienia ich bezpieczeństwa) bądź w częściach, np. szukając odpowiedzi na pytanie, jak zapewnić stabilność przetwornicy i gdzie umiejscowić filtry sprzężenia. Ponadto program pozwala na dokładne obliczenia strat mocy w układach elektronicznych, co jest istotne dla efektywnego zarządzania energią.

Wyniki przed i po zastosowaniu filtra EMI w Altair PSIM

Współpraca kluczem do sukcesu

Oprogramowanie Altair PSIM może być wykorzystywane jako samodzielne narzędzie. Jego możliwości można jednak dodatkowo zwiększyć bądź dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa dzięki współpracy oraz integracji z innymi narzędziami z zakresu analizy, projektowania i symulacji układów elektrycznych i elektronicznych. Przede wszystkim program może współdziałać z innymi programami z portfolio firmy Altair, takimi jak:

  • Altair Flux – oprogramowanie do symulacji elektromagnetycznych niskich częstotliwości; połączenie umożliwia analizę zachowania elektromagnetycznego w układach elektromechanicznych jak m.in. silniki czy akumulatory.
  • Altair Feko – program do analiz elektromagnetycznych wysokich częstotliwości; integracja obu rozwiązań pozwala na projektowanie anten, filtrów RF oraz prowadzenie analiz EMI (np. okablowania) i EMC.
  • Altair Activate – narzędzie do modelowania i analizy układów sterowania; wraz z PSIM umożliwia ono projektowanie i symulację układów sterowania wraz z układami elektromagnetycznymi.
  • Altair MotionSolve – oprogramowanie do analizy ruchu mechanicznego; połączenie funkcji obu narzędzi daje możliwość analizy układów elektromechanicznych, takich jak silniki elektryczne i mechanizmy sterowania.
  • Altair HyperStudy – aplikacja służąca do optymalizacji; zintegrowana z PSIM pozwala udoskonalać parametry układów elektrycznych i elektronicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz algorytmów uczenia maszynowego.
Przykład wykorzystania integracji Altair PSIM z Altair FluxMotor
Rozkład temperatury w analizie wykonanej Altair PSIM i Altair FluxMotor

Ponadto, aby zapewnić użytkownikom maksimum wygody i szeroki wachlarz możliwości, Altair PSIM pozwala także na współsymulacje z innymi popularnymi na rynku narzędziami, takimi jak: MATLAB Simulink, Questa/ModelSim czy LTspice, a także z każdym innym oprogramowaniem obsługującym FMI. PSIM pracuje także w środowisku SPICE, oferując jednocześnie odpowiednią bibliotekę modeli.

Pomoc w sprostaniu dzisiejszym wyzwaniom

Dzięki swoim funkcjonalnościom Altair PSIM jest stosowany nie tylko w przemyśle, ale także w środowisku naukowym, gdzie wykorzystuje się jego możliwości eksperymentowania z różnymi koncepcjami z zakresu elektrotechniki. Oprogramowanie oferuje szeroki wachlarz zastosowań i integracji, intuicyjny interfejs i rozbudowaną bazę pomocy. To przede wszystkim solidny silnik symulacji, który pozwala optymalizować efektywność energetyczną oraz obniżać koszty, symulując działanie układów w różnych wariantach i wychwytując ewentualne błędy jeszcze przed fizyczną implementacją, obniżając w efekcie koszty całego projektu.

W czasach, w których na znaczeniu zyskuje tworzenie niezawodnych układów energoelektronicznych przy możliwie niskich nakładach finansowych i czasowych, Altair PSIM to doskonały wybór.